Zegarek na nietypowym module LED

Przed paru laty wszedłem w posiadanie modułu oznaczonego ZC-04A (nie wiem po co go kupiłem, prawdopodobnie z ciekawości i z powodu symbolicznej ceny). Jest to wyświetlacz numeryczny LED. Ma 3,5 cyfry. Od przodu tekturowa maskownica. Całość prezentuje się mniej więcej tak
Big Led

Każda cyfra składa się 13 diod LED połączonych w 8 segmentów. Jeden segment 3 diodowy posiada diody połączone równolegle. Segmenty dwudiodowe szeregowo. Część diod jest sterowna indywidualnie. Diody są połączone systemem wspólnej katody.

Ogólnie cały moduł kiedy do mnie dotarł był mocno zniszczony i już dość stary. ścieżki były poprzecierane, brakowało elementów. Sposób łączenia należało rozpracować metodą prób i błędów. Okazało się także, że wmontowane oporniki i sposób łączenia diod pasują do zasilania 5V.

Moduł leżał kilka lat i się kurzył, aż się doczekał. Z powodu jego konstrukcji i braku lepszych pomysłów może zostać chyba tylko zegarkiem. Z tyłu zostało przylutowane złącze goldpin oraz dolutowane przewody.
:Big Led Back

Działanie.

Zegarek jest oparty na mikrokontorolerze Atmega8A. Poprzez I2C podłączony jest do niej układ RTC DS1307 z podtrzymaniem przy pomocy baterii CR2032. Przyciski do ustawiania (aczkolwiek ostatecznie z dwóch zamontowanych działa tylko jeden). Katody diod sterowane sa układem ULN2803, natomiast anody bezpośrednio z portów Atmegi. Wyjątek stanowi tu segment trójdiodowy. Jest prąd jest nieco za duży, więc do sterowania użyłem tranzystora BC557. Dwukropek separujący godziny i minuty jest sterowany przez tranzystor 1GW (w obudowie SOT-323) z wyjścia układu DS1307 – SQWOUT. Może on pracować z częstotliwością 1Hz, lub być na stałe właczony/wyłączony.

Zegarek działa, w nieco przyspieszonym tempie tak:

W dalszym ciągu brak dla niego sensownego zastosowania 🙂

Do zegarka płytka dwustronna: Płytka

oraz projekt w Atmel Studio 6: Projekt

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Projekty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Zegarek na nietypowym module LED

  1. Wojtek pisze:

    Widzę, że odtworzenie samego panelu wyświetlacza jest dosyć proste. Na zdjęciach i filmiku jednak średnio jest to czytelne. Na „żywo” nie ma problemów z odszyfrowaniem cyfr? Mierzyłeś może średni pobór pradu całego układu?

  2. limonit pisze:

    Średnio zegarek pobiera około 110mA. Wyświetlacz jest dosyć dobrze czytelny w ciemniejszym otoczeniu. W jasnym świetle mogą być problemy z odczytem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.