Zegarek VFD synchronizowany po SNTP

 

vfd1Kilka lat temu został skonstruowany zegarek na lampkach IW-11, opisany zresztą tutaj. Istniał też drugi egzemplarz wykorzystujący lampki IW-12 (bardzo podobne, różnią się przystosowaniem do montażu w podstawkach zamiast do lutowania). Z czasem niestety oba stopniowo odmawiały współpracy.

Przyszedł pomysł na naprawę połączoną z przebudową zegarków. Przebudowa polegała na wymianie dolnej płytki i zastosowaniu w projekcie modułu z układem ESP-8266, który zapewnia łączność WiFi i synchronizację czasu z Internetu.

vfd3Powstał ostatecznie jeden zegarek (drugi na lampkach IW-12 padł niestety całkowicie).

Zegarek posiada:

  • mikrokontroler Atmega328
  • moduł ESP-01 ze standardowym softem sterowanym komendami AT,
  • przetwornicę step-up 12V->55V. Jest to standardowy model sprzedawany jako przetwornica podnosząca napięcie do około 38V. Poddana została modyfikacji polegającej na zmianie dzielnika sprzężenia zwrotnego w celu poszerzenia zakresu regulacji, wymianie diody Schottkiego na SS16 (z SS34), zapewniającej wyższe napięcie, kosztem niższego prądu i wymianie kondensatora wyjściowego na wyższe napięcie.
  • przetwornicę 12V->3,3V również w formie gotowego modułu. Pierwotnie był w tym miejscu stabilizator liniowy, ale niestety grzał się na tyle mocno, że zaczynało działać zabezpieczenie i zegarek gasł po kilku minutach. Przetwornica wg pobieżnych pomiarów w tych warunkach pracy na sprawność w granicach 60-65%, co eliminuje problem przegrzewania i wszystko działa poprawnie.

Wykonana prosta obudowa z plexi.

Tym razem nie ma schematu ani projektu płytek. Schemat powstał tylko w mojej głowie. Projekt płytek zawierał kilka błędów, które zostały poprawione w trakcie montażu układu.vfd2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.