Zegarek Nixie na lampkach LC-513

Zegarek na LC-513

Nixie LC-513

Po realizacji pierwszych zegarków pozostało mi kilka krajowych lamp LC-513, więc zdecydowałem, że zagospodaruję je w kolejnych zegarach. Miałem ich około 6 sztuk, dokupiłem 2 i powstały 2 kolejne zegarki – są to identyczne konstrukcje. W stosunku do poprzedników jest kilka innowacji.

Lampy są już połączone na płycie – uniknąłem 40 przewodów. Jest podtrzymanie bateryjne czasu przy braku zasilania. Liczba płytek zredukowana do 2. Mniejszy mikrokontroler.

nixie_new_1

Sercem konstrukcji jest ATmega8. Znajduje się na płycie nr 1, co widać na załączonym obrazku. Wraz z ATmegą znajduje się układ DS1307 – jest to zegar czasu rzeczywistego. Z ciekawych rzeczy – posiada osobne wejście zasilające do podtrzymania bateryjnego W tej roli bateryjka CR2032 – 3V. Wg. danych z katalogu powinna starczyć na długie lata. Jak na razie  na taniej bateryjce działa już kilka lat bez zarzutu. Układ śmiga po magistrali I2C. Razem z nim po tej samej magistrali lata ADT75 – czujnik temperatury. Zegarek jest w stanie mierzyć temperaturę, jednak problemem jest grzejący się stabilizator 7805, który skutecznie rozgrzewa otoczenie, powodując zawyżanie wskazań termometru. Oprócz wymienionych już elementów na płytce mamy jeszcze założoną przetwornicę DC-DC, która zapewnia wysokie napięcie dla lampek. Całość zasilana z ok. 9-12V niestabilizowanych. Lampy zasilane są napięciem około 160V. Wszystko zabezpiecza bezpiecznik rurkowy na ok. 315mA. Ponadto kilka kondensatorów filtrujących

Do płytki nr 1 jest też płytka nr 2. Połączone są one długim goldpinem. Na płytce nr 2 mamy lampy 🙂 Oprócz lamp układ TTL 74141 w wersji produkcji radzieckiej, który steruje katodami. Anodami sterują stopnie złożone z 2 tranzystorów SGSP239 i BF422. Jest to identyczny układ jak w poprzednim zegarze, użyłem go jako sprawdzonego rozwiązania. I 3 przyciski, neonek jako separator podłączony na stałe do zasilania przez rezystor 200k. Płytki łączy 15 styków. 4 z nich są od przycisków (3 przyciski + masa), 6 dla 74141 (2 zasilanie, 4 wejść układu) i 5 do sterowania lampami (4 lampy + 1 wysokie napięcie). Jak widać jest jedna nadmiarowa masa (przyciski i zasilanie 74141).

Zegarek nie posiada obudowy, jest dorobiony prowizoryczny stojak i kawałków listew.  Być może z czasem doczeka się czegoś bardziej estetycznego. Płytki zostały wykonane na zlecenie – są dość estetyczne z zieloną soldermaską i nie ma szczególnej potrzeby ich  zasłaniania.

Zegarek jest opisany na Elektrodzie, materiały można znaleźć tamże pod tym linkiem.

Kilka zdjęć:
nixie_new_3
 
nixie_new_4
 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Projekty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Zegarek Nixie na lampkach LC-513

  1. g-lo pisze:

    Przymierzać się ostatnio do wykonania takiego zegarka ale mam problem z nabyciem lamp nixie. Gdzie te lampy można kupić w jakiejś przystępnej cenie, bo nigdzie znaleźć nie mogę? Ogólnie projekt bardzo fajny, pozdrawiam.

  2. limonit pisze:

    Dzięki.
    Ja wszystkie swoje lampy kupowałem na „dużym portalu aukcyjnym”. Jak czegoś nie ma to za tydzień, dwa się pojawia. Ceny dyktuje rynek – akurat te małe LC-513 i podobne jeszcze kosztuja w granicach przyzwoitości.

Możliwość komentowania jest wyłączona.