Zegarek na LC-513
Po realizacji pierwszych zegarków pozostało mi kilka krajowych lamp LC-513, więc zdecydowałem, że zagospodaruję je w kolejnych zegarach. Miałem ich około 6 sztuk, dokupiłem 2 i powstały 2 kolejne zegarki – są to identyczne konstrukcje. W stosunku do poprzedników jest kilka innowacji.
Lampy są już połączone na płycie – uniknąłem 40 przewodów. Jest podtrzymanie bateryjne czasu przy braku zasilania. Liczba płytek zredukowana do 2. Mniejszy mikrokontroler.
Sercem konstrukcji jest ATmega8. Znajduje się na płycie nr 1, co widać na załączonym obrazku. Wraz z ATmegą znajduje się układ DS1307 – jest to zegar czasu rzeczywistego. Z ciekawych rzeczy – posiada osobne wejście zasilające do podtrzymania bateryjnego W tej roli bateryjka CR2032 – 3V. Wg. danych z katalogu powinna starczyć na długie lata. Jak na razie na taniej bateryjce działa już kilka lat bez zarzutu. Układ śmiga po magistrali I2C. Razem z nim po tej samej magistrali lata ADT75 – czujnik temperatury. Zegarek jest w stanie mierzyć temperaturę, jednak problemem jest grzejący się stabilizator 7805, który skutecznie rozgrzewa otoczenie, powodując zawyżanie wskazań termometru. Oprócz wymienionych już elementów na płytce mamy jeszcze założoną przetwornicę DC-DC, która zapewnia wysokie napięcie dla lampek. Całość zasilana z ok. 9-12V niestabilizowanych. Lampy zasilane są napięciem około 160V. Wszystko zabezpiecza bezpiecznik rurkowy na ok. 315mA. Ponadto kilka kondensatorów filtrujących
Do płytki nr 1 jest też płytka nr 2. Połączone są one długim goldpinem. Na płytce nr 2 mamy lampy 🙂 Oprócz lamp układ TTL 74141 w wersji produkcji radzieckiej, który steruje katodami. Anodami sterują stopnie złożone z 2 tranzystorów SGSP239 i BF422. Jest to identyczny układ jak w poprzednim zegarze, użyłem go jako sprawdzonego rozwiązania. I 3 przyciski, neonek jako separator podłączony na stałe do zasilania przez rezystor 200k. Płytki łączy 15 styków. 4 z nich są od przycisków (3 przyciski + masa), 6 dla 74141 (2 zasilanie, 4 wejść układu) i 5 do sterowania lampami (4 lampy + 1 wysokie napięcie). Jak widać jest jedna nadmiarowa masa (przyciski i zasilanie 74141).
Zegarek nie posiada obudowy, jest dorobiony prowizoryczny stojak i kawałków listew. Być może z czasem doczeka się czegoś bardziej estetycznego. Płytki zostały wykonane na zlecenie – są dość estetyczne z zieloną soldermaską i nie ma szczególnej potrzeby ich zasłaniania.
Zegarek jest opisany na Elektrodzie, materiały można znaleźć tamże pod tym linkiem.
Przymierzać się ostatnio do wykonania takiego zegarka ale mam problem z nabyciem lamp nixie. Gdzie te lampy można kupić w jakiejś przystępnej cenie, bo nigdzie znaleźć nie mogę? Ogólnie projekt bardzo fajny, pozdrawiam.
Dzięki.
Ja wszystkie swoje lampy kupowałem na „dużym portalu aukcyjnym”. Jak czegoś nie ma to za tydzień, dwa się pojawia. Ceny dyktuje rynek – akurat te małe LC-513 i podobne jeszcze kosztuja w granicach przyzwoitości.