Ponieważ wspomniane diodki zrobiły się ostatnio popularne, a taki projekt chodził mi już od dawna po głowie (nie było za bardzo jak go wykonać), zdecydowałem, że w końcu będzie dobra okazja.
Dwa słowa na temat diod WS2812 – są to diody RGB wyposażone w sterownik. Sama dioda ma parametry typowe dla małych diod smd – pobór prądu na każdy kolor to około 20mA. Ciekawy jest sterownik – posiada interfejs szeregowy, za pomocą którego można sterować barwą diody – każdy kolor posiada rozdzielczość 8 bitów – daje to teoretyczną głębię barw 24 bit. Oprócz tego dioda posiada wyjście sygnału na kolejne diody – można je łączyć w ten sposób w łańcuchy – teoretycznie dowolnej długości. Dioda, która zostanie wysterowana przekazuje sygnał dalej – w ten sposób kolejne ramki trafiają do kolejnych diod w łańcuchu – co za tym idzie, na każdej diodzie można ustawić dowolną barwę i jasność.
W moim projekcie użyłem gotowej linijki składającej się z 10 diod. Termometr ma pokazywać temperaturę w postaci liczby zapalonych diod (każda odpowiada jednemu stopniowi C). Kolor diod ma tworzyć skalę barwną (od niebieskiego do czerwonego). Podstawowy przedział to 18 – 27 st. czyli okolice temperatury pokojowej. Powyżej 27 stopni termometr przełącza się w tryb, w którym pierwsze 5 diod zapalone jest na stałe a kolejne reprezentują temperatury 29-33. Podobnie poniżej 18 stopni, górne 5 diod się świeci a coraz niższe prezentują temperatury do 12 st. Mała ściąga została umieszczona na płytce PCB.
Mózgiem układu jest ATiny85. Taktowany 8MHz. Diody sterowane sa programowo. Zasilanie jest rozwiązane poprzez gniazdko mini-usb. Mikrokontroler jak i diody zasilane są bezpośrednio napięciem 5V.
Czujnik temperatury jaki został wykorzystany to MCP-9700. Jest to czujnik analogowy, z napięciem na wyjściu proporcjonalnym do temperatury. Dokładność czujnika nie jest imponująca, ale w takim projekcie w zupełności wystarcza. Czujnik został wlutowany wyżej i wystaje przez otwór w obudowie. Wyjście MCP-9700 jest podłączone bezpośrednio na wejście ADC w Attiny.
Obudowa wykonana z gotowego elementu z plexi, który można dostać jako element wystawowo ekspozycyjny, oraz rurki również z plexi, również bez problemu do nabycia.
Termometr posiada dwa przyciski. Pierwszy służy do zmiany janości diod (są 4 poziomy). Zmiana zapisywana jest w pamęci EEPROM. drugi pozwala odczytać temperaturę w postaci liczbowej. Po naciśnieciu w odstępach sekundowych są wyświetlane dziesiątki i jedności stopni w różnych kolorach.
Krótki film z działania urządzenia.