Termometr RGB – diody WS2812B

termoled

Ponieważ wspomniane diodki zrobiły się ostatnio popularne, a taki projekt chodził mi już od dawna po głowie (nie było za bardzo jak go wykonać), zdecydowałem, że w końcu będzie dobra okazja.

Dwa słowa na temat diod WS2812 – są to diody RGB wyposażone w sterownik. Sama dioda ma parametry typowe dla małych diod smd – pobór prądu na każdy kolor to około 20mA. Ciekawy jest sterownik – posiada interfejs szeregowy, za pomocą którego można sterować barwą diody – każdy kolor posiada rozdzielczość 8 bitów – daje to teoretyczną głębię barw 24 bit. Oprócz tego dioda posiada wyjście sygnału na kolejne diody – można je łączyć w ten sposób w łańcuchy – teoretycznie dowolnej długości. Dioda, która zostanie wysterowana przekazuje sygnał dalej –  w ten sposób kolejne ramki trafiają do kolejnych diod w łańcuchu – co za tym idzie, na każdej diodzie można ustawić dowolną barwę i jasność.

W moim projekcie użyłem gotowej linijki składającej się z 10 diod. Termometr ma pokazywać temperaturę w postaci liczby zapalonych diod (każda odpowiada jednemu stopniowi C). Kolor diod ma tworzyć skalę barwną (od niebieskiego do czerwonego). Podstawowy przedział to 18 – 27 st. czyli okolice temperatury pokojowej.  Powyżej 27 stopni termometr przełącza się w tryb, w którym pierwsze 5 diod zapalone jest na stałe a kolejne reprezentują temperatury 29-33. Podobnie poniżej 18 stopni, górne 5 diod się świeci a coraz niższe prezentują temperatury do 12 st. Mała ściąga została umieszczona na płytce PCB.

Termometr PCB

Mózgiem układu jest ATiny85.  Taktowany 8MHz. Diody sterowane sa programowo. Zasilanie jest rozwiązane poprzez gniazdko mini-usb. Mikrokontroler jak i diody zasilane są bezpośrednio napięciem 5V.

Czujnik temperatury jaki został wykorzystany to MCP-9700. Jest to czujnik analogowy, z napięciem na wyjściu proporcjonalnym do temperatury. Dokładność czujnika nie jest imponująca, ale w takim projekcie w zupełności wystarcza. Czujnik został wlutowany wyżej i wystaje przez otwór w obudowie. Wyjście MCP-9700 jest podłączone bezpośrednio na wejście ADC w Attiny.

Obudowa wykonana z gotowego elementu z plexi, który można dostać jako element wystawowo ekspozycyjny, oraz rurki również z plexi, również bez problemu do nabycia.

23 20x

15 28

27 24x

Termometr posiada dwa przyciski. Pierwszy służy do zmiany janości diod (są 4 poziomy). Zmiana zapisywana jest w pamęci EEPROM. drugi pozwala odczytać temperaturę w postaci liczbowej. Po naciśnieciu w odstępach sekundowych są wyświetlane dziesiątki i jedności stopni w różnych kolorach.

Krótki film z działania urządzenia.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.