Stacja pogodowa z prezentacją pomiarów w Internecie – cz. 1

Opisywany projekt jest prototypem edukacyjnym, w tej formie nie ma praktycznych zastosowań. Powstał, jak połączenie elementów takich jak – komercyjny bezprzewodowy czujnik temperatury Oregon Scientific THGN132N, transceivery NRF24L01, procesor AVR i oczywiście komputerek Raspberry Pi. Projekt zostanie opisany w kilku częściach – częśc pierwsza zawiera ogólną koncepcję układu.

Urządzenie, a właściwie układ urządzeń  ma, w uproszczeniu, za zadanie mierzyć zewnętrzną temperaturę i wilgotność i prezentować wynik w aplikacji androidowej. Schemat działania przedstawia diagram.

diagram

Czujnik zewnętrzny (urządzenie komercyjne – konstrukcyjnie dostosowane do umieszczenia i pracy na zewnątrz) dokonuje pomiaru i transmituje bezprzewodowo w paśmie 433MHz dane na temat temperatury i wilgotoności powietrza. Transmisja jest zgodna z protokołem opisanym przeze mnie wcześniej w tym wpisie. Sygnał jest następnie odbierany przez układ przekaźnika zrealizowanego na procesorze AVR. Przekaźnik posiada zarówno układ odbiorczy 433MHz, jak i transceiver NRF24L01. Przekaźnik dokonuje przeformatowania odebranych danych, po czym retransmituje je już na paśmie 2,4GHz. Sygnał na paśmie 2,4GHz jest odbierany przy pomocy transceivera przez komputer Raspberry Pi. Na komputerze uruchomiony jest oprócz programu odbiornika również serwer www lighttpd. Program odbiornika odbiera dane i aktualizuje plik json, zawierający odebrane dane. Dodatkowo uzupełniane są one o datę i godzinę ostatnio odebranej ramki. Serwer udostępnia tak stworzony plik. Plik następnie odbierany jest przez aplikację na Androida i prezentowany na ekranie telefonu/tabletu.

Celem zastosowania przekaźnika (RPi byłby w stanie samodzielnie odbierać dane z czujnika) była rozbudowa projektu o węzeł, który może spełniać kolejne zadania (np pomiar temperatury wewnętrznej, odbiór danych z innych czujników) – zapewniając wzrost elastyczności – co w projekcie edukacyjnym jest cechą istotną. Umożliwia także obserwację transmisji w dwóch różnych pasmach i porównanie właściwości sygnałów dla poszerzenia wiedzy w czasie realizacji innych projektów.

W kolejnych częściach zostanie opisany przekaźnik, oprogramowanie dla Raspberry Pi i działanie serwera WWW. Zapraszam do lektury kolejnych części opisu. http://www.elektrofanklub.pl/stacja-pogodowa-z-prezentacja-pomiarow-w-internecie-cz-2/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.