Biblioteka do obsługi układów Nrf24L01 dla RaspberryPi

Układy Nrf24L01 to dość uniwersalne transceivery na pasmo 2,4GHz. umożliwiają komunikację z prędkościami 1 i 2 Mbps a wersja Nrf24L01+ dodatkowo 250kbps. Z układem komunikują się za pośrednictwem interfejsu SPI.

Moduły są tanie i łatwo dostępne. Występują również w wersjach ze wzmacniaczem mocy, co pozwala znacznie rozszerzyć zasięg.

Pewną wadą jest dość rozbudowana konfiguracja. Przy braku biblioteki uruchomienie komunikacji może zając sporo czasu, tym bardziej że konieczna jest prawidłowa konfiguracja dwóch modułów. Z tego powodu postanowiłem stworzyć bibliotekę dla RaspberryPi, która umożliwi uruchomienie komunikacji w kilka minut. Moduły używane były już wcześniej w moich projektach, przy użyciu tej biblioteki dla języka C, która sporo upraszczała, jednak cały czas konfiguracja modułów była zbyt skomplikowana.

Moja biblioteka powstała w Javie, używa jako zależności Pi4J. Stworzona została przy użyciu tego pluginu: https://plugins.jetbrains.com/plugin/7738?pr=objc.

Dokumentacja w postaci JavaDoc: http://elektrofanklub.pl/javadocs/Nrf24L01Doc/

Kod tutaj

Przykłady i skompilowany Jar tutaj.

Prawdopodobnie jej funkcjonalność zostanie jeszcze nieco rozbudowana, jednak w tej chwili wspiera większość funkcji modułów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblioteka i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.